003. Teofilo Cubillas

Teofilo Cubillas a jucat în două Cupe Mondiale la opt ani distanță și a marcat cinci goluri în fiecare, făcându-l unul dintre cei mai prolifici marcatori din istoria Cupei Mondiale. Practic necunoscut, în vârstă de 20 de ani, în 1970, a fost recunoscut în curând după ce a ajutat Peru în sferturile de finală. „Nene” Cubillas s-a născut la Lima în martie & hellip; Continuați să citiți „003. Teofilo Cubillas

jucător de fotbal legendar, teofilo cubillas

Teofilo Cubillas a jucat în două Cupe Mondiale la opt ani distanță și a marcat cinci goluri în fiecare, făcându-l unul dintre cei mai prolifici marcatori din istoria Cupei Mondiale. Practic necunoscut, în vârstă de 20 de ani, în 1970, a fost recunoscut în curând după ce a ajutat Peru în sferturile de finală. „Nene” Cubillas s-a născut la Lima în martie 1949 și a început cu echipa locală, Alianza.
Îi plăcea să alerge la apărare, era rapid și avea un control strâns bun și un șut fin. Fotbalist sud-american al anului în 1972, în anul următor s-a alăturat FC Basilea pentru 97.000 de lire sterline. Șase luni mai târziu a semnat pentru FC Porto, pentru 200.000 de lire sterline, și s-a stabilit într-un rol de mijloc.
Peru nu s-a calificat la Cupa Mondială din 1974, dar 12 luni mai târziu au fost campioni sud-americani, Cubillas înscriind de două ori în victoria semifinalei din prima manșă 3-1 asupra Braziliei. Când a ajutat Peru să ajungă în a doua fază a Cupei Mondiale din 1978, a fost din nou jucător Alianza.
În 1979, Cubillas s-a alăturat lui George Best la Fort Lauderdale și în cinci sezoane în NASL a marcat 65 de goluri, inclusiv trei în șapte minute împotriva Los Angeles Aztecs în 1981. 81 de capace și 26 de goluri pentru Peru. Jucător de fotbal legendar, Teofilo Cubillas